Robert Przygoda

KONTAKT :

-
Email: office@finfreeltd.com

FINFREE LTD.
137 County Road Walton, L4 3QF LIVERPOOL, UK

Open in Google Maps
MASZ PYTANIA ? : office@finfreeltd.com
  • MY CART
    No products in cart.
  • Strona główna
  • O Mnie
    • Opinie
  • Autonomia
  • Inwestycje
  • Szkolenia
    • Szkolenia online
    • Szkolenia offline
  • Blog
  • Sklep
  • Newsletter
  • Kontakt
  • Home
  • Blog
  • Artykuły
  • Co z tymi uproszczeniami ?
25 września 2023

Co z tymi uproszczeniami ?

Co z tymi uproszczeniami ?

by Robert Przygoda / wtorek, 03 czerwca 2014 / Published in Artykuły

Podobno do końca 2014 r. ma powstać projekt kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który będzie regulował cały proces inwestycyjno-budowlany. W zamyśle twórców ma uprościć proces budowlany i uporządkować politykę przestrzenną w gminach. Jak będzie zobaczymy – bo często Państwo chcąc upraszczać tylko komplikuje.

W kodeksie przewidziano wzrost roli studium uwarunkowań w gminie które podzieli tereny na  : zabudowany, przeznaczony pod nową zabudowę i o ograniczonej zabudowie.

Gminy miałyby obowiązek wyposażania terenów przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe w niezbędną infrastrukturę techniczną ( wodociągi czy gazociągi ).

I tu może być problem – bo dotychczas gminy uchwalały plan zagospodarowania ( i podłączały niezbędną infrastrukturę ) dopiero wtedy gdy im się to opłacało – gdy miały pewność, że na danym terenie jest odpowiednia ilość inwestorów/ mieszkańców. Tak więc najpierw inwestorzy występowali o decyzję o warunkach zabudowy. Jeśli gmina widziała, że na danym terenie coś zaczyna się dziać ( jest duża ilość wydanych decyzji o warunkach zabudowy ) – zaczęła uchwalać plan zagospodarowania.

Czyli zupełnie inaczej niż to miał w zamyśle ustawodawca.

Kodeks zakłada obowiązek zapewnienia podstawowej infrastruktury, gdy gmina uchwali plan zagospodarowania.

Tu też może być problem bo pieniądze z opłat : planistycznej czy adiacenckiej mogą nie wystarczyć na tego typu inwestycje. A że nie ma obowiązku uchwalania planów ( choć taki obowiązek miałyby gminy mieszące się na terenach przeznaczonych pod nową zabudowę ) – toteż gminy zapewne nie będę się paliły ( jak dotychczas ) z ich uchwalaniem.

W kodeksie ma również znaleźć się zapis o rezygnacji z decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Proponuje się, by w ramach jednego postępowania o pozwolenie na budowę załatwiano wszystkie uzgodnienia, które dzisiaj toczą się w formie odrębnych postępowań a także zastosowanie domniemanej ( milczącej ) zgody budowlanej, tzw. zgłoszeniem ( przy braku sprzeciwu urzędników inwestor mógłby rozpocząć budowę ).

Planuje się utworzenie Krajowego Rejestru Budowlanego, w którym znalazłyby się podstawowe informacje dotyczące sytuacji prawnej i przestrzennej działek, w szczególności na jaki cel są one przeznaczone, czy i jak mogą być zabudowane, jakie wydano w tych sprawach rozstrzygnięcia administracyjne.

W zamyśle urzędników nowy kodeks ma kłaść nacisk na uzupełnienie istniejącej zabudowy w granicach obszarów zabudowanych zamiast rozsiewania budynków i osiedli na kolejne podmiejskie pola. Wychodzi na to, że urzędnicy będą wiedzieć lepiej gdzie powinniśmy mieszkać.

Jak wyjdzie – zobaczymy. Bo często okazywało się, że życie sobie a przepisy sobie…

ODBIERZ DARMOWĄ WIEDZĘ O INWESTOWANIU W NIERUCHOMOŚCI !

Podziel się :

Podobne wpisy :

Kupowanie nieruchomości za darmo.. 500 % dzięki innowacyjnym sposobom inwestowania… Bądź inny – czyli jak drastycznie zwiększyć sprzedaż w nieruchomościach…
  • Tweet
Tagged under: kodeks budowlany, nieruchomości

About Robert Przygoda

Inwestor, coach, przedsiębiorca, bloger, dziennikarz. Jestem wykładowcą w ASBIRO, redaktorem w Businessmann Today, pisałem dla Estate.pl i Equity Magazine. Występowałem w TV, Polskim Radiu i Rzeczpospolitej. Napisałem e-booka o finansowaniu nieruchomości. Fascynuje się alternatywnymi metodami finansowania nieruchomości i ekonomią współpracy

What you can read next

Zamień pasywa na aktywa – czyli auto za darmo…
Przydatne narzędzie inwestora
Wynik Łukasza – 3500 % w 8 miesięcy…

4 komentarze to “ Co z tymi uproszczeniami ?”

  1. REAL Bielsko says :Odpowiedz
    25 sierpnia 2014 at 12:02

    Jestem ciekawa również czy taki kodeks powstanie. Też mi się wydaję, że nawet jak powstanie może to wyglądać trochę inaczej niż w praktyce 🙂

  2. Dolcan says :Odpowiedz
    4 czerwca 2014 at 15:00

    ciekawe, ciekawe 🙂 a jeszcze ciekawiej będzie s praktyką 🙂 dziękuje za pojaśnienie w sprawie tego jak będzie wyglądać ta ustawa 🙂

    1. Robert Przygoda says :Odpowiedz
      4 czerwca 2014 at 16:41

      Tak – poczekajmy na efekt końcowy a zobaczymy…

  3. Damian Krawczyk says :Odpowiedz
    3 czerwca 2014 at 11:23

    Tego się właśnie obawiam, że zmiana przepisów nie będzie szła w parze z praktyką, szczególnie, że gminy są zazwyczaj biedne i szukają pieniędzy.
    Z pustego i Salomon nie naleje 😉

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontakt

FINFREE LTD.

137 County Road, Walton,

Liverpool, L4 3QF, UK

e-mail: office@finfreeltd.com 

 

 

  • GET SOCIAL

© 2020. All rights reserved robertprzygoda.com I Regulamin I Polityka Prywatności I

TOP
Manage Cookie Consent
Aby zapewnić najlepsze doświadczenia, używamy technologii takich jak pliki cookie do przechowywania i/lub dostępu do informacji o urządzeniu. Zgoda na te technologie pozwoli nam na przetwarzanie danych takich jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak zgody lub wycofanie zgody, może negatywnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Functional Zawsze aktywne
The technical storage or access is strictly necessary for the legitimate purpose of enabling the use of a specific service explicitly requested by the subscriber or user, or for the sole purpose of carrying out the transmission of a communication over an electronic communications network.
Preferencje
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które nie prosi subskrybent lub użytkownik.
Statistics
The technical storage or access that is used exclusively for statistical purposes. Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Przechowywanie lub dostęp techniczny jest wymagany do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.
Zarządzaj opcjami Zarządzaj serwisami Zarządzaj dostawcami Przeczytaj więcej o tych celach
Zobacz prerenecje
{title} {title} {title}