Chyba nikt na tym świecie nie lubi płacić podatków – w szczególności Polacy.
Chętnie korzystamy z każdego sposobu ( legalnego ) aby podatki obniżać – np. ulgi podatkowe, optymalizacja podatkowa itp.
I właśnie o prostej optymalizacji podatkowej dotyczącej podatku dochodowego od sprzedanej nieruchomości – słów kilka.
Jak powszechnie wiadomo po upływie 5 lat od nabycia ( końca roku kalendarzowego ) nieruchomości – dokonując jej sprzedaży możemy legalnie uniknąć podatku dochodowego w wysokości 19 % ( od różnicy ceny nabycia i ceny sprzedaży ). Mówi o tym ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowy do osób fizycznych.
Co jednak w przypadku, kiedy chcemy sprzedać naszą nieruchomość przed upływem tego okresu ?
Jak możemy nie płacić podatku pomimo, że nie upłynął jeszcze 5 letni okres od czasu nabycia nieruchomości ?
To zależy jaki rodzaj nieruchomości sprzedajemy.
W przypadku gruntów rolnych – sprzedający nie zapłaci podatku gdy posiada min. 1 ha gruntów a ich charakter ” zagospodarowania” nie ulegnie zmianie ( artykuł ). Przy czym wielkość ta nie musi być w „ jednym kawałku „ .
Przy sprzedaży nieruchomości zabudowanej ( lub działki budowlanej ) dotychczasowa praktyka polegała na sprzedaży nieruchomości na podstawie umowy przedwstępnej ( z niewielkim zadatkiem ).
Sprzedający mógł dzięki temu doczekać do końca okresu 5 lat od dnia nabycia – ponieważ umowa przedwstępna nie przenosiła praw wynikających z własności.
Niedawno wydana artykuł spowoduje wzrost popularności tego rodzaju transakcji. Jest to korzystne rozstrzygnięcie, ponieważ jak się okazuje podatnik nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku podpisując umowę przedwstępną nawet z 90 % zadatkiem !
Oczywiście po upływie 5 lat sprzedający przeniesie prawo własności nieruchomości na kupującego ( termin przeniesienia określa umowa przedwstępna – warto zapisać to prawo również w księdze wieczystej).
W takim przypadku sprzedający otrzymuję „ prawie całą cenę „ nieruchomości a kupujący ma pewność, że w wyznaczonym terminie otrzyma prawo własności ( sprzedający w przypadku odstąpienia od umowy musiałby zapłacić podwójną kwotę zadatku ).
Dzień dobry a co jeśli odziedziczyłem razem z bratem mieszkanie po ojcu i po dziale spadku stałem się jedynym właścicielem i teraz je sprzedaje? Oczywiście od razu kupuje mieszkanie inne ale tańsze . Czy będę musiał zapłacić jakiś podatek?
Mieszkania to zupełnie inna materia. Polecam kontakt z doradcą podatkowym.
No nie ciekawie, bo przecież trzeba załpacić podatek kupując mieszkanie.
Ten podatek to zdzierstwo – chyba, że ktoś zostawia te mieszkanie jakoś wyposażone. zawracanie dupy. Chociaż wiemy dobrze, ze ludzie są sprytni – wiec może to i dobrze.
Spory ten podatek dochodowy… aż 19% i wiadomo czemu ma to zapobiec.
19 % ale liczone od zysku ( cena sprzedaży – cena zakupu ) 🙂
Mam wrażenie, że podatki, które uwarunkowane są wielkościa istnieją dokładnie po to, aby ktoś sprzedając swoją własnosć nie działał na niekorzysć Państwa.
Witam.Ktos mi powiedzial ze jak sprzedam ziemie przed uplywem tych 5lat ale za pieniadze ktore zyskam od razu kupie np mieszkanie to wtedy unikne podatku.Czy to prawda???
Witam. Tak jeśli środki ze sprzedaży przeznaczy się na zakup nieruchomości zabudowanej lub działki budowlanej to wtedy nie zapłaci się podatku dochodowego.
Witam serdecznie.
Chciałbym w kontekście podatku zapytać, czy jeżeli już kilkanaście lat miałem prawo do mieszkania w postaci spółdzielczej własności mieszkania, a w tym roku przekształciłem to prawo na prawo wyłącznej własności, to od którego momentu biegnie termin 5 lat dla ulgi podatkowej?
Witam. W odpowiedzi na pytanie – od momentu nabycia własności.
Mam podobny problem, ale zastanawiam się jak na to patrzy potencjalny nabywca nieruchomości. Krótko mówiąc czy kupiłbyś działkę za zaliczkę nawet te 90 % ? Czy na takiej działce mógłbyś np. budować czy musiałbyś czekać aż staniesz się właścicielem całości ? Tu może być problem dla drugiej strony.
pozdrawiam, Anna
Anno dlatego polecam aby w takim przypadku podpisywać umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego. Dzięki temu kupujący jest lepiej zabezpieczony i może np. wystąpić o decyzję o warunkach zabudowy.
Oczywiście ,że akt notarialny. Czy taki nabywca będzie mógł normalnie budować jakby był właścicielem ?
Dopytuję , bo mam sporą działkę w centrum miasta odziedziczoną w spadku i chcę ją szybko sprzedać, szukam kogoś kto za odpowiedni procent znajdzie mi inwestora. Ale właśnie obawiam się tego czy znajdzie się kupiec na taką umowę.
Dziękuję za cenne informacje, Anna
Anno polecam sprzedaż z użycie dźwigni finansowej – wtedy kupuący jest pełnym właścicielem i może robić co mu się podoba. Jeśli chcesz szybciej sprzedać użycie tego mechanizmu jest konieczne. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji napisz do mnie…
Mam nadzieje że się spotkamy na szkoleniu mk i pogadamy o treeneo
Oczywiście
Robert świetny krótki artykuł i na temat właśnie myślałem o jednej z takich optymalizacji 🙂 tak trzymaj Damian
Dziękuję. Cieszę się, że trafiłem z tematem…